Чому варто переглядати тарифи?
Взимку вартість теплопостачання в Україні традиційно змінюється, однак це не примха теплопостачальних організацій, а економічна доцільність. Якщо не регулювати вартість виробництва та транспортування тепла, споживачі послуг неодмінно постануть перед проблемою відсутності теплопостачання та гарячої води, а теплопостачальне підприємство збанкрутує і не зможе виконувати аварійні та планові ремонти, а також якісно обслуговувати виробниче обладнання.
Варто зауважити, що встановлення Кабінетом Міністрів України, або органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари та послуги в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів, не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку (стаття 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення», стаття 10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», стаття 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та стаття 20 Закону України «Про теплопостачання»).
І все-таки чому зростають тарифи?
Щоб вчасно та ефективно розпочати опалювальний сезон, підприємство-виробник та постачальник теплової енергії завчасно проводить розрахунок економічно обґрунтованих витрат. На формування тарифів з постачання теплової енергії та гарячої води перш за все впливає вартість енергоносіїв та ціни на матеріально-технічні ресурси (понад 80%). Окрім цього враховується рівень мінімальної зарплати та ставок обов’язкових податків та зборів.
Слід наголосити, що рівень тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання безпосередньо залежить від норми опалення та температурного графіку який затверджується органами місцевого самоврядування та обласними державними адміністраціями.
Саме вони погоджують виконавцям комунальних послуг обсяг корисного відпуску теплової енергії для споживачів, а також обсяги палива, які будуть закладені у розрахунок тарифів.
Облдержадміністрації затверджують норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів для виконавців послуг, від яких залежить «економіка» тарифів.
Таким чином, якщо теплопостачальне підприємство підтримує високу температуру тепломережі, не зважаючи на підвищення температури зовнішнього повітря і допускає «перегрів», то результатом його діяльності буде збиток, оскільки його фактичні норми витрат паливно-енергетичних ресурсів будуть набагато вищі ніж затверджені облдержадміністраціями планові показники.
А сумлінний теплопостачальник, так само як і споживач, зацікавлений у дотриманні затвердженого температурного графіку з метою якісного надання послуг з постачання теплової енергії та оптимізації витрат на енергоносії.
Хто затверджує тарифи?
Підготовлені теплопостачальним підприємством розрахунки з підтверджуючими матеріалами та документами подаються на затвердження до органів, які уповноважені встановлювати тарифи. На сьогодні це НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг) та органи місцевого самоврядування (Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про житлово-комунальні послуги», закон України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг»).
Як безболісно пережити підвищення тарифів?
Щоб забезпечити соціальний захист найбільш вразливих верств населення в умовах підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги в Україні передбачена державна адресна допомога у вигляді субсидій та пільг.
Розмір субсидії або пільги щомісячно розраховує орган місцевого соціального захисту населення. Суму розраховують, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно з законом. В першу чергу на розмір суми субсидії впливають ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги та державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування.
Отже, якщо хтось ще не встиг оформити допомогу держави то може зробити це у будь-який зручний для себе час. Механізм оформлення житлових субсидій залишається простим. Для отримання державної допомоги щодо сплати житлово-комунальних послуг необхідно заповнити лише Заяву та Декларацію про доходи. Жодних інших документів не потрібно.
Готові документи можна:
- самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики, сільських і селищних рад;
- надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання;
- відправити через Інтернет (заповнити заяву та декларацію можна на сайті: https://subsidii.mlsp.gov.ua/